Niezwykłe ubarwienie ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten swobodnie uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego niebanalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Wygląd ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, żeby znający się na rzeczy ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Niezwykłe ubarwienie ptaków