Niezwykłe ubarwienie ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten swobodnie uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego niebanalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Wygląd ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, żeby znający się na rzeczy ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niekwestionowanie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi przeważnie od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak szalenie hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać podczas swoich podróży. Sójka to także ptak niezwykle czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *